تبلیغات
طب سنتی بوعلی - گیاهان دارویی - زیر آفتاب باید رفت!
طب سنتی بوعلی - گیاهان دارویی
هیچ چیز نمیتوان به کسی یاد داد اما...... میتوان به او کمک کرد تا پاسخ را در درون خود بیابد.

مرتبه
تاریخ : 11 خرداد 91

 

7 خاصیت مثبت انرژری خورشیدی

 

خورشید برای افرادی که می دانند چگونه از آن بهره ببرند سرشار از فایده است:یک منبع واقعی از انرژی!

بنابراین باید از این منبع رایگان و در دسترس استفاده کرد، ولی به اندازه و در حد تعادل.

 

1-   آفتاب خاصیت ضدعفونی کننده دارد

اشعه های مادون قرمز تاثیری پاک کننده روی پوست دارند.ولی توجه داشته باشید که این مزیت برای پوست های بدون مشکل است زیرا پوست های آکنه ای بیشتر جوش می زنند. درست است که اشعه مادون قرمز پوست را تمیزتر می کند، ولی پوست تحت تاثیر ماورای بنفش UV زمخت تر شده، منفذهایش بسته می شوند و جوش ها بیشتر ظاهر می شوند.بنابراین بهتر است با اسپری های فاقد چربی که مخصوص پوست های آکنه ای هستند از آن محافظت کرد. اشعه UV سیستم ایمنی پوست را پایین می آورد و از ساخته شدن پروتیین های آن در برابر سرطان جلوگیری می کند.

 

 

2-   برخی بیماری های پوستی بهتر می شوند

آفتاب برای مقابله با بیماری پسوریازیس یا صدفک سودمند است. به طور معمول، سلول های پوستی بعد از گذشت یک ماه بالغ شده و می ریزند. در بیماری پسوریازیس، بلوغ سلول ها سرعت می گیرد و فقط سه الی چهار روز طول می کشد. آفتاب موجب کند شدن این روند می شود. همچنین در مورد اگزماهای گسترده نیز تابش خورشید مفید است.

اما متوجه باشید که در مورد بیماری های آلژی به آفتاب و نیز لوپوس که در آن سیستم دفاعی بدن، علیه ارگان ها و بافت های پیوندی خودی عمل کرده و به آنها آسیب می رساند، مضر است!

 

3-   استخوان ها محکم تر می شوند

وجود کلسیم در ساختار استخوان ها بسیار ضروری است. متابولیسم آن و تمرکز خونی اش به وسیله ویتامین D یا کلسیفرول تنظیم می شود، ولی برای ترکیب شدن نیاز به آفتاب دارد به خاطر همین است که ویتامینD  ویتامین خورشیدی نامیده می شود. توجه: ساعت ها در معرض تابش قرار گرفتن بی فایده است. روزانه 15 دقیقه صورت و دست های خود را در برابر آفتاب قرار دادن، برای محکم سازی استخوان ها کافی است. نور نباید خیلی شدید باشد تا دچار آفتاب سوختگی نشوید،در ضمن حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید وگرنه این کار تاثیر مثبتی نخواهد داشت. بین ساعت 10 تا 11 صبح، وقت خوبی است که چای یا قهوه خود را مقابل پنجره بنوشید، بین 16 تا 18 بعد ظهر نیز وقت مناسبی برای پیاده روی است.

 

4-   دندان قروچه کاهش می یابد

اغلب در زمستان،ساعت بیولوژیک یا ساعت درونی بدن متوقف می شود. واین همه چیز را تغییر می دهد. گیرنده های نور واقع در چشم ها، در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن همکاری می کنند. در زمستان به خاطر کمبود سروتونین، روحیه پایین و فشار استرس بالا می رود همین موجب دندان قروچه می شود. (سروتونین از انتقال دهنده های عصبی است و ترشح آن موجب خوش خلقی و رضایت مندی می گردد.) ولی در تابستان نور خوش خدمتی کرده و سروتونین در بالاترین میزان قرار می گیرد. در نتیجه انسان کمتر دندان قروچه می کند!

 

5-   خواب خوش

آفتاب باعث می شود بهتر بخوابیم. به کمک گیرنده های واقع در شبکیه، نور ترشح ملاتونین را تحریک می کند. تولید ملاتونین در بدن، در شب 10برابر میزان آن در روز است و این هورمون در کنار وظایف دیگر، فعالیت های بدن هنگام خواب را تنظیم می کند. برای خوب خوابیدن، باید در طول روز نور کافی دریافت کرد.

 

6-   روحیه بهتر

در روزهای ابری، خلق و خوی افراد اندوهگین و میزان حوصله آنها پایین می آید، به ویژه در زمستان که تابش آفتاب در حداقل است. به همین دلیل است که ساعت بیولوژیک ما احتیاج به نور دارد! نور ترشح های ملاتونین را در ما تسهیل و بیشتر می کند که همین روی ترشح دیگر هورمون ها مانند سروتونین، هورمون خوش بینی و رضایت مندی، و دوپامین، هورمون شادابی و نشاط  تاثیر گذار است. در روزهای آفتابی، 10،15 دقیقه تا 1ساعت قرار گرفتن زیر نور خورشید بدون عینک آفتابی برای خوش خلقی و روحیه گرفتن خوب است. مستقیم به خورشید نگاه نکنید، قبل از ساعت 11 و بعد از 18 وقت مناسبی است که به چشم ها آسیب نمی رسد و گیرنده های مستقر در چشم نور را به طور مفید دریافت می کنند.

 

7-   به کمک ملانین، تشعشع های مضر ماورا بنفش فیلتر    می شوند

تابش آفتاب ساخته شدن ملانین را تحریک می کند. ملانین رنگدانه ای است که تشعشع های مضر ماورا بنفش را فیلتر می کند. افزایش ملانین باعث تیره شدن پوست می شود. ولی باید کم کم و مرحله به مرحله در برابر آفتاب قرار گرفت: قبل از 12 و بعد از ساعت 16. بین این دو ساعت میزان U.V بسیار بالاست. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی پوشیدن تی شرت و کلاه ضروری است. خارج از این ساعت ها نیز از کرم های ضد آفتاب با spf بالا استفاده کنید.

توجه: هر چند تیره شدن پوست مانع از نفوذ U.V.B بشود، ولی U.V.A هنوز هم می تواند عمیقا در پوست نفوذ کند. و نه تنها موجب پیری زودرس می شود بلکه خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می دهد!
طبقه بندی: مطالب علمی و خواندنی، 
برچسب ها: آفتاب، خواب خوش، روحیه بهتر،
ارسال توسط ناهید نقی زاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از medicinal plant راضی بودید دوست عزیز؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم